מגנזיום
המגזין תזונה נכונה

בחנו את עצמכם: האם חסר לכם מגנזיום?

מחסור במגנזיום, הידוע גם בשם היפומגנזמיה (Hypomagnesemia), זו תופעה שנחקרת רבות בשנים האחרונות. הסיבה לכך היא שבשנים האחרונות מחקרים גילו והציעו שכ-75% מבני האדם לא מקבלים את כל כמות המגנזיום שלה הגוף זקוק, והגוף שלנו בהחלט זקוק למגנזיום.

הסיבות למחסור במגנזיום הן רבות ונעות מתפריט תזונתי לא מאוזן ועד איבוד מגנזיום מהגוף. העניין הוא שמטפלים ורופאים לא תמיד ערים לבעיית המחסור במגנזיום במטופלים עד שרמת המגנזיום מגיעה לתחתית. בין הבעיות הרפואיות הקשורות למחסור במגנזיום אפשר לציין: סוכרת, שלשולים כרוניים, צליאק, היפר-פראתיירואידיזם ראשוני וגם אלכוהוליזם קשור למחסור זה. יש עוד מחלות ותופעות בריאותיות נוספות שקשורות למחסור במגנזיום ובשורות הבאות תוכלו לבחון את עצמכם. אם תמצאו שאתם סובלים מאחד או מכמה מהתסמינים הבאים, כדאי לשקול הוספת מגנזיום לשגרה שלכם.

  • התכווצויות וכאבי שרירים – התכווצויות וכאבי שרירים תכופים יכולים להיות אינדיקציה למחסור במגנזיום. במקרים קיצוניים, מחסור שכזה יכול אפילו להביא להתקפים ועוויתות. תוסף מגנזיום יכול בהחלט להקל על הסימפטומים הללו בקרב אנשים צעירים, אולם לא נמצאו השפעות דומות במבוגרים.
  • בעיות נפשיות – יש מספר מצבים נפשיים שיכולים להיגרם עקב מחסור במגנזיום, ביניהם: אפתיה (העדר חוויית רגשות), דיכאון וחרדות.
  • אוסטאופורוזיס – אוסטאופורוזיס זו למעשה מחלה המאופיינת בעצמות חלשות ושבריריות. יש כמה גורמים שמביאים להתפתחות של המחלה, ביניהם: גיל מבוגר, העדר פעילות גופנית, מחסור בויטמינים D ו-K אך גם מחסור במגנזיום יכול לגרום להופעת המחלה.
  • תסמונת התשישות הכרונית – תסמונת זו מאופיינת בחולשה כללית מתמשכת ויש לא מעט מקרים שבהם תשישות זו מגיעה בגלל מחסור במגנזיום. חשוב לציין, שכולנו חשים עייפים מדי פעם (החיים זה לא פיקניק) אז אנחנו נחים והחיים חוזרים לסדרם. אולם בתסמונת התשישות הכרונית, כשמה כן, היא התשישות היא כרונית ומנוחה או שנת לילה איכותית לא מביאים להקלה.
  • לחץ דם גבוה – מחקרים שנערכו על בעלי חיים מראים כי מחסור במגנזיום קשור לעליה בלחץ הדם וכידוע לחץ דם גבוה הוא אחד הגורמים לבעיות לב. מחקרים אלו מציעים שתוסף מגנזיום עשוי להוריד את הלחץ הדם.
  • אסטמה – מחסור במגנזיום נצפה בקרב מטופלים שסובלים מאסטמה, לכן קושרים היום בין מחסור זה לבין בעיות בנשימה. יתרה מכך, מחקרים מראים כי לחולי אסטמה יש מראש מעט מדי מגנזיום בגוף ביחס לכמות שקיימת באנשים שאינם סובלים מאסטמה. ואכן, יש היום משאפים ייעודיים לחולי אסטמה שמועשרים במגנזיום, מאחר והם פותחים ומרפים את נתיבי הנשימה.
  • בעיות בקצב הלב – מבין כל הסימפטומים שפרטנו עד כה זה המסוכן והחמור ביותר, מחסור במגנזיום יכול להוביל לבעיות בקצב הלב. באופן כללי, הסימפטומים של בעיות בקצב הלב לא תמיד מורגשות עד שמאוחר מדי, לעיתים אין כלל סימפטומים. עם זאת, יש אנשים שחשים בבעיה בקצב דפיקות הלב ובהפסקות הגדולות בין פעימות הלב. סימפטומים נוספים שצריכים להדליק נורות אזהרה: סחרחורת, קוצר נשימה, כאבים בחזה או התעלפות. חשוב להבין שבמקרים חמורים ביותר, הפרעות קצב עלולות להגביר את הסיכון לשבץ או לאי ספיקת לב.

אם אתם חשים באחד או כמה מהסימפטומים שמנינו כאן ייתכן מאוד ותוסף מגנזיום יכול לסייע לכם.

  • בכל מקרה מומלץ גם להתייעץ עם רופא.
שירלי קרביץ
שירלי כותבת ועורכת במגזין קולינריום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *